Пояси атмосферного тиску на Землi

Визначення Атмосферний тиск – сила, з якою повiтря тисне на земну поверхню.

Одиниці вимірювання атмосферного тиску – міліметри ртутного стовпа (мм рт. ст.), Паскалі (Па). За нормальний атмосферний тиск уважають тиск ртутного стовпа заввишки 760 мм на широті 4545^{\circ} над рівнем моря при температурі 0С0^{\circ}С.

Вимірюють тиск за допомогою барометра.

Автор: Sch

Повітря тисне на різні ділянки земної поверхні неоднаково. Це можна пояснити нерівномірним нагріванням поверхні Землі, від якої, в свою чергу, нагрівається повітря. Отож, атмосферний тиск залежить від температури повітря. При підвищенні температури тиск знижується, при зниженні – навпаки.

Від нагрівання повітря розширюється, піднімається вгору і менше тисне на поверхню. При охолодженні, навпаки, стискається й опускається вниз. Також важливим фактором є висота над рівнем моря. Із підняттям угору товщина верхніх шарів атмосфери зменшується, як зменшується й густина повітря, тому тиск знижується у тропосфері на кожен 1 км підйому на 100 мм ртутного стовпчика. На Землі існують три пояси з переважанням низького тиску й чотири — з переважанням високого тиску. Їхнє утворення пов’язане з нерівномірним розподілом сонячного тепла на Землі та властивістю повітря змінювати об’єм і вагу залежно від температури.

Визначення Iзобари — лiнiї на картi, якi з’єднують точки з однаковим тиском на земнiй поверхнi.

Зона якого тиску знаходиться над екватором?зона високого тискузона низького тиску

Який з факторів не впливає на атмосферний тиск?температура повітрявисота над рівнем моряхарактер підстилаючої поверхнізалежить від всіх наведених факторівХарактер підстилаючої поверхні (сніг, рослинність, поверхня води, тощо) має великий вплив на властивості повітряних мас, на їх температуру, вологість і прозорість, а отже, впливає і на рівень атмосферного тиску, що дуже залежить від температури повітря. Головним чином вплив на температуру пояснюється тим, що від характеру підстильної поверхні залежить співвідношення величини сонячної радіації відбитої від поверхні землі і поглиненої нею (світла поверхня відбиває сонячну радіацію, а темна – поглинає). Більш детально про це можна прочитати в 11 главі (альбедо).

Last updated