Види опадiв i закономiрностi їхнього розподiлу
Визначення
Атмосфернi опади – волога, що випадає з хмар або видiляється з повiтря на поверхню Землi у твердому або рiдкому станах. Iзогiєти — лiнiї на географiчнiй картi, якi з’єднують точки з однаковою кiлькiстю опадiв.
Кількість опадів вимірюють (в міліметрах або сантиметрах) за шаром води за допомогою опадомірів різних конструкцій та плювіографа, який безперервно фіксує зміни інтенсивності дощу.
Основні чинники формування опадів:
Висхідний рух повітря
Наявність у повітрі достатньої кількості водяної пари для утворення опадів
Утворення атмосферного фронту
Підвищення рельєфу
Основним постачальником води в атмосферу є Світовий океан, тому над ним в цілому опадів випадає більше, ніж над суходолом. Біля екватора випадає найбільша кількість опадів (від 2000 до 3000 мм за рік), адже там зона низького атмосферного тиску. Переважає висхідний рух повітря. При піднятті теплого насиченого водяною парою повітря воно охолоджується, конденсується, відбувається механізм утворення дощових хмар.
Утворення опадів
В тропічних широтах кількість опадів значно зменшується, адже там атмосферний тиск підвищений. У пустелях випадає менш як 250 мм. Переважають спадні рухи. Опускаючись, повітря нагрівається, і його відносна вологість зменшується, хмари не утворюються.
З наближенням до помірних широт кількість опадів збільшується, оскільки в цій зоні занижений атмосферний тиск, добре розвинуті висхідні потоки повітряних мас і діють атмосферні фронти й циклони. Так, на більшій частині Європи випадає від 600 до 1000 мм опадів.
Від помірних і до полярних широт кількість опадів зменшується. Це зумовлено зниженням температури і вмісту вологи в повітрі та переважанням низхідних потоків повітря.
У приполярних широтах Північної півкулі зона високого атмосферного тиску, кількість опадів коливається в межах 150-300 мм за рік. Холодне повітря важке, зосереджується на поверхні Землі; низькі температури не дають повітрю «зібрати» багато водяної пари.
У Південній півкулі випадає загалом більше опадів, ніж у Північній, оскільки в ній переважають водні простори. Але загальні особливості розподілу опадів тут такі самі, як і в Північній півкулі.
Широтний розподіл опадів на земній кулі порушується через вплив окремих вітрів, океанічних течій і рельєфу. Так, дуже багато опадів випадає в зоні дії мусонів. Проте найбільшу кількість опадів на Землі спостерігають на південних схилах Гімалаїв. Тут у містечку Черапунджі в середньому випадає 11 000 мм опадів за рік. Основною причиною цього є підняття вологого повітря, спричинене наявністю схилів гір. Підсилює утворення опадів у цій місцевості літній мусон з Індійського океану.
Чому у Південній півкулі випадає загалом більше опадів, ніж у Північній?У Південній півкулі переважають водні просториПівденна півкуля тепліше, тому випаровування більшеУ Північній півкулі більше пустель з яких немає чому випаровуватисьУ Південній півкулі більше атмосферних фронтів, циклонів та антициклонів
Яку назву мають лiнiї на географічній карті, якi з’єднують точки з однаковою кiлькiстю опадiв?ІзотермиІзобариІзогієтиІзогіпси
Last updated