Повiтрянi маси,циклони та антициклони

Визначення Повiтрянi маси — значнi об’єми повiтря тропосфери з однорiдними властивостями: температурою (теплi та холоднi), вологiстю (сухi (континентальнi) та вологi (морськi)), тиском, прозорiстю.

Основні типи повітряних мас:

  • Екваторіальні (теплі, вологі)

  • Тропічні (теплі, переважно сухі)

  • Помірні (температура змінюється за сезонами, переважно вологі)

  • Арктичні та антарктичні (холодні, сухі, прозорі)

Між повітряними масами з різними властивостями виникають вузькі перехідні зони з найбільшою різницею температури, тиску і швидкості вітру – атмосферні фронти. Атмосферні фронти бувають теплі й холодні.

Теплий атмосферний фронт формується, коли тепле повітря наступає, а холодне відступає перед ним. Тепле повітря, рухаючись швидше від холодного, повільно піднімається вгору й охолоджується. При цьому водяна пара згущується, утворюються хмари, з яких потім випадають тривалі опади.

Холодний атмосферний фронт формується, коли холодне повітря рухається в бік теплої повітряної маси. Рухаючись уперед, холодне і важке повітря підтікає під тепле і витісняє його вгору. З цим фронтом пов’язані похолодання, утворення купчасто-дощових хмар, грози, зливи.

Циклони — область приземного шару атмосфери з низьким атмосферним тиском, де вітри дмуть від периферії до центру. Завдяки силі обертання Землі повітря в циклонах Північної півкулі рухається проти годинникової стрілки, а в Південній — за нею. У центрі циклону переважає висхідний рух повітря, що зумовлює зниження тиску. Підняття повітря сприяє згущенню водяної пари, утворенню хмар і опадів. Влітку циклон приносить прохолодну, дощову або хмарну погоду, а взимку — підвищення температури, відлигу, опади.

Антициклони — область підвищеного атмосферного тиску, де повітря розтікається від центру до периферії. У центрі антициклону переважає низхідний рух повітря, що зумовлює зростання тиску і підвищення температури. Завдяки нагріванню повітря поступово стає сухішим, що не сприяє утворенню хмар і опадів. Влітку антициклон приносить жарку, ясну погоду, а взимку – холодну, ясну погоду.

Оберіть з наведених тверджень такі, що не характерні для циклонівЦе область приземного шару атмосфери з низьким атмосферним тиском, де вітри дмуть від периферії до центруУ центрі циклону переважає низхідний рух повітряВлітку циклон приносить жарку, ясну погоду, а взимку - холодну, ясну погодуПовітря у циклонах Північної півкулі рухається проти годинникової стрілки, а у Південній - за неюУсі характерні

Last updated