Атмосфера

Визначення Атмосфера — повiтряна оболонка Землi.

Нижня межа атмосфери опускається до земної поверхні, а верхня поступово переходить у космічний простір. Атмосфера утримується силою тяжіння Землі та обертається разом із нею. До її складу входить атмосферне повітря, водяна пара і тверді частинки в завислому стані. Суміш газів атмосфери називають повітрям: азот 78%, кисень 21%, інші гази 1% (у тому числі 0,3% вуглекислий газ).

Примітка Азот — компонент, з якого складається все живе. Кисень потрібен для дихання. Вуглекислий газ — «утеплювач» Землі, тому що він легко пропускає сонячну енергію до земної поверхні та затримує тепло, що йде від неї. Надзвичайно важливий озон, який не пропускає до земної поверхні ті сонячні промені, які згубно діють на всі живі організми.

Озон концентрується на висоті 20-30 км, утворюючи озоновий шар. Водяна пара потрапляє в атмосферу в результаті випаровування води із земної поверхні. З водяної пари утворюються хмари та опади. Вона затримує в атмосфері до 60% тепла, що піднімається від поверхні Землі. Тверді частинки, що містяться в атмосфері в завислому стані, зменшують кількість сонячної енергії, що надходить до Землі, сприяють швидкому згущенню водяної пари й утворенню хмар.

Назва

Характеристика

Тропосфера (до 8—18 км)

Містить 90% усього атмосферного повітря. Найщільніший шар атмосфери. Тут формується погода. Верхня межа тропосфери над екватором піднімається до 18 км, а над полюсами – лише до 8 км. У тропосфері температура повітря знижується на кожен 1 км на 6\(^{\circ}С\).

Стратосфера (до 50—55 км) Озоновий шар (20—25 км)

Повітря в стратосфері розріджене та сухе. У ній майже немає хмар. Основний газ у стратосфері – озон. Озоновий шар захищає Землю від шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця.

Мезосфера (до 80—85 км)

Має дуже розріджене повітря. Його температура зменшується до $$-100…-110^{\circ}С$$. Мезосфера здатна відбивати радіохвилі, забезпечуючи далекий радіозв’язок на планеті.

Термосфера (іоносфера) (до 400 км)

Сфера дуже розрідженого іонізованого газу. Завдяки поглинанню сонячної радіації температура з висотою підвищується до $$1000^{\circ}С$$. У термосфері утворюються полярні сяйва. Іоносфера частково поглинає шкідливе рентгенівське випромінювання Сонця.

Екзосфера («Земна корона») (до 1800—2000 км)

Сфера розсіяння, з якої гази можуть потрапляти до міжпланетного простору. Має незначний уміст водяної пари та гелію.

Який газ складає основу атмосферного повітря?Вуглекислий газКисеньАзотОзон

Яке з тверджень не є вірним?Озон концентрується на висотi 20-30 км, утворюючи озоновий шарВодяна пара затримує в атмосферi до 60% тепла, що пiднiмається вiд поверхнi ЗемлiТропосфера мiстить 30% усього атмосферного повiтряАтмосфера утримується силою тяжiння Землi та обертається разом iз неюУсі вірні

Встановіть відповідність між складовими атмосферного повітря та їх функціями: Кисень«утеплювач» Землi«конструктор» усього живогозабезпечує диханнязахисник від шкідливого сонячного випромінення

Вуглекислий газ«утеплювач» Землi«конструктор» усього живогозабезпечує диханнязахисник від шкідливого сонячного випромінення

Азот«утеплювач» Землi«конструктор» усього живогозабезпечує диханнязахисник від шкідливого сонячного випромінення

Озон«утеплювач» Землi«конструктор» усього живогозабезпечує диханнязахисник від шкідливого сонячного випромінення

Last updated